Spustili jsme pro vás nové webové stránky.

Metodické centrum ZaS

zas

Od září otevírá své brány 11 metodických center, aby poskytla odborné zázemí a podpořila profesní rozvoj pedagogů, jejich sdílení a společné učení. ZaS centra budou pomáhat školám při realizaci programu Začít spolu.

Organizace Step by Step ČR, o.p.s. (SbS ČR), která je jediným držitelem licence a práv na šíření a rozvoj programu Začít spolu v České republice, vytvořila síť metodických center, jejichž cílem je přiblížit program učitelům, dětem i rodičům na regionální úrovni.

Iveta Pasáková, ředitelka SbS ČR, vysvětluje: „Většina center vznikla ve školách, kde je kvalita programu Začít spoluvysoká a zpravidla tam působí vyučující, kteří jsou zároveň našimi externími spolupracovníky (lektory a mentory). Projektem chceme navázat na dobrou praxi, tzv. tréninkových center i zkušeností a sociálního kapitálu, který jsme v průběhu minulých let získali.  Postupně chceme rozšiřovat síť center, která budou pečovat o mateřské, tak i základní školy v jednotlivých krajích.“

V pilotní fázi bude fungovat 11 metodických center, která poskytnou své služby učitelům v daném území, což bude mít pozitivní dopad na učení stovek dětí. Cílovým stavem do 5 let je rozšíření center pro MŠ a ZŠ do všech 14 krajů ČR, včetně zajištění stabilního finančního zázemí pro jejich činnost.

Činnost ZaScenterstojí na třech pilířích:

1. propojování – vytvoření svépomocné podpůrné sítě, učící se komunity vyučujících

2. dostupné odborné zázemí umožňující profesní rozvoj učitelům a vedení škol

3. podpora školám s akcentem na psychohygienu a wellbeing žáků a vyučujících

Nabídka služeb ZaS centra může na regionální úrovni lépe reagovat na potřeby konkrétní školy. Centra budou v průběhu školního roku zvát pedagogy a veřejnost na vzdělávací akce (semináře, webináře, školení apod.), nabídnou prostor pro sdílení dobré pedagogické praxe, otevřou dveře do výuky tříd s programem Začít spolu a přinesou diskuze pro rodiče a veřejnost nad aktuálními tématy z oblasti vzdělávání.

Při akcích Začít spolu se využívá konstruktivistický model vzdělávání, který staví na zkušenostech účastníků. To umožňuje prakticky zažít a blíže prozkoumat téma a porozumět jeho významu pro praxi, diskutovat a následně reflektovat, spíše než předkládat hotové poznatky.

ZaS centrum

iveta.pasakova@sbscr.cz

tel. +420 604 223 081

www.zacitspolu.eu

Více informací o ZaS centrech: https://www.zacitspolu.eu/o-programu/zas-centra/

Metodické centrum ZaS

Svátek má Eliška

Státní svátky a významné dny na dnešek:

• Mezinárodní den učitelů

Zítra má svátek Hanuš

Říjnové nebe plné hvězd má rádo teplá kamna.

Na svatého Placida slunce ohně nevydá.