Menu
ZŠ a MŠ Louňovice pod Blaníkem
rozšířené vyhledávání

Metodické centrum ZaS

 

zas

Od září otevírá své brány 11 metodických center, aby poskytla odborné zázemí a podpořila profesní rozvoj pedagogů, jejich sdílení a společné učení. ZaS centra budou pomáhat školám při realizaci programu Začít spolu.

Organizace Step by Step ČR, o. p. s. (SbS ČR), která je jediným držitelem licence a práv na šíření a rozvoj programu Začít spolu v České republice, vytvořila síť metodických center, jejichž cílem je přiblížit program učitelům, dětem i rodičům na regionální úrovni.

Iveta Pasáková, ředitelka SbS ČR, vysvětluje:  „Většina center vznikla ve školách, kde je kvalita programu Začít spolu vysoká a zpravidla tam působí vyučující, kteří jsou zároveň našimi externími spolupracovníky (lektory a mentory). Projektem chceme navázat na dobrou praxi, tzv. tréninkových center i zkušeností a sociálního kapitálu, který jsme v průběhu minulých let získali. Postupně chceme rozšiřovat síť center, která budou pečovat o mateřské, tak i základní školy v jednotlivých krajích.“

V pilotní fázi bude fungovat 11 metodických center, která poskytnou své služby učitelům v daném území, což bude mít pozitivní dopad na učení stovek dětí. Cílovým stavem do 5 let je rozšíření center pro MŠ a ZŠ do všech 14 krajů ČR, včetně zajištění stabilního finančního zázemí pro jejich činnost.

Činnost ZaS center stojí na třech pilířích:

1. propojování – vytvoření svépomocné podpůrné sítě, učící se komunity vyučujících

2. dostupné odborné zázemí umožňující profesní rozvoj učitelům a vedení škol

3. podpora školám s akcentem na psychohygienu a wellbeing žáků a vyučujících

 

Nabídka služeb ZaS centra může na regionální úrovni lépe reagovat na potřeby konkrétní školy. Centra budou v průběhu školního roku zvát pedagogy a veřejnost na vzdělávací akce (semináře, webináře, školení apod.), nabídnou prostor pro sdílení dobré pedagogické praxe, otevřou dveře do výuky tříd s programem Začít spolu a přinesou diskuze pro rodiče a veřejnost nad aktuálními tématy z oblasti vzdělávání.

Při akcích Začít spolu se využívá konstruktivistický model vzdělávání, který staví na zkušenostech účastníků. To umožňuje prakticky zažít a blíže prozkoumat téma a porozumět jeho významu pro praxi, diskutovat a následně reflektovat, spíše než předkládat hotové poznatky.

ZaS centrum

Kraj

MŠ Trutnov

Královéhradecký

MŠ Lodička, Šestajovice Praha-východ

Středočeský

MŠ Čeladenská beruška, Čeladná

Moravskoslezský

MŠ Olomouc, Žižkovo nám. 3

Olomoucký

MŠ a ZŠ Sluníčko, Turnov

Liberecký

ZŠ Vejrostova, Brno

Jihomoravský

ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov

Královéhradecký

ZŠ a MŠ ANGEL v Praze 12

Hl. m. Praha

MŠ + ZŠ Chomutov

Ústecký

ZŠ a MŠ Louňovice pod Blaníkem

Středočeský

1. ZŠ Západní, Plzeň

Plzeňský

Kontakt:

 

Mgr. Iveta Pasáková

ředitelka Step by Step ČR

iveta.pasakova@sbscr.cz

tel. +420 604 223 081

www.zacitspolu.eu 

 

Více informací o ZaS centrech: https://www.zacitspolu.eu/o-programu/zas-centra/

Metodické centrum ZaS

Svátek a výročí

Svátek má Valdemar

Zítra má svátek Vilém

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Májová kapka platí dukát.

Pranostika na akt. den

Na svatého Ducha bláto - bude laciné mláto.

Další