Základní a mateřská škola se nachází v klidné části obce, kterou obklopuje půvabná příroda chráněné krajinné oblasti Blaník. Škola disponuje rozsáhlým školním pozemkem, který vybízí k aktivnímu odpočinku a sportovním hrám.

JSME OTEVŘENOU ŠKOLOU

Naše pojetí školy vychází z úzké spolupráce školy, rodiny i dětí. Snažíme se navozovat přátelskou atmosféru, ve které je kladen důraz na jednotlivé žáky, jejich potřeby, pocity i na samotné rodiče. Jsme otevřenou školou, kde vítáme vstup rodičů, podílení se na výuce i jejich podněty, kterými mohou přispět ke zkvalitnění výuky.

Vzdělávací cíle vycházejí z metodiky programu Začít spolu, který umožňuje svým pojetím vytvářet podmínky pro vzdělávání dětí s různou mírou nadání, potřebami podpory, pomoci i různorodými učebními styly. Zaměřujeme se na činnostní učení, využívání řady pomůcek a didaktických her, aby výuka byla pro děti zajímavá a zároveň efektivní. Důraz klademe na diferenciaci úloh podle úrovně a dovedností žáků. Například, pokud na začátku první třídy je mezi žáčky čtenář, připravujeme mu úlohy tak, aby byly pro něj atraktivní a zároveň rozvíjely jeho dovednosti.

„Každoročně pořádáme semináře pro rodiče zaměřené na genetickou metodu čtení a matematiku dle prof. Hejného.“

Samozřejmostí je projektové vyučování, které dokáže mnohem více rozšířit obzory a vědění žáků nežli frontální výuka. Každoročně pořádáme semináře pro rodiče zaměřené na genetickou metodu čtení a matematiku dle prof. Hejného, které umožní rodičům lépe proniknout do tajů jednotlivých metod a usnadní domácí přípravu.

Od školního roku 2019/2020 jsme rozšířili vyučovací předměty o hodnotové vzdělávání. Smyslem metody hodnotového vzdělávání je pracovat s kolektivem dětí, vést je ke spolupráci, rozvíjet empatii, vytvářet si zdravé vztahy, lépe porozumět sobě i okolí a vytvářet si vlastní systém hodnot. Tato metoda se shoduje s vizí školy i programem Začít spolu. Umožní nám získat další nástroje ke zkvalitnění výuky, klimatu školy i osobnostnímu růstu žáků.

PROSTŘEDÍ PRO DĚTI JE PODNĚTNÉ

Mateřská škola má samostatné dětské hřiště, které prochází neustálými úpravami, doplňováním herních prvků i osazováním zelení, aby prostředí bylo pro děti bezpečné, podnětné a příjemné. Na úpravách se aktivně podílejí rodiče i spolky obce. V roce 2020 došlo také k otevření geomapy na pozemku školy, na jejímž vzniku se podíleli rodiče, děti i učitelé. Jedná se o největší učební pomůcku ve škole, najdete na ní ukázky hornin z celé České republiky včetně QR kódů, které vás dovedou k podrobným informacím.

Pro školní družinu bylo nově vybudováno mezigenerační hřiště s řadou herních prvků. Nově taktéž vzniklo multifunkční hřiště s umělým povrchem, které je využíváno v hodinách tělesné výchovy i k volnočasovým aktivitám mateřské školy a školní družiny. V neposlední řadě vznikla také specializovaná venkovní učebna.

Budova je koncipována tak, aby mohlo docházet k prolínání životů dětí z mateřské školy i školáků. Děti tak mají příležitost potkávat své sourozence i kamarády. Během školního roku je připraveno mnoho akcí, jejichž cílem je společné setkávání dětí i učitelů napříč mateřskou i základní školou. Prolínáním věkových skupin se děti učí toleranci a ohleduplnosti. Zároveň je pro děti mnohem snadnější vstup do školního prostředí, protože mají možnost dobře poznat starší kamarády, učitele i jednotlivé třídy.

VAŠE NÁVŠTĚVA NÁS POTĚŠÍ

Pokud budete mít zájem s námi strávit příjemné dopoledne, velmi nás Vaše návštěva potěší. Budete tak mít příležitost nechat se pohltit jedinečností výuky i nahlédnout pod pokličku každodenního školního dění. Nezapomeňte s sebou vzít budoucího školáčka, jeho pocity i zkušenosti jsou velmi důležité. Každý by měl mít možnost se podílet na rozhodnutí o výběru své školy.

Těším se na Vaši návštěvu

Mgr. Eva Filipová, ředitelka