Historie školy

Základní škola je umístěna v budově staré zhruba 60 let. Díky péči úřadu Městyse Louňovice pod Blaníkem je udržována a modernizována dle stávajících možností.

Od bohaté minulosti

Za první zmínku o škole v Louňovicích pod Blaníkem můžeme považovat záznam z roku 1664 v obecní kronice, ve které se píše, že varhaníkem byl jistý Adam. Je velmi pravděpodobné, že byl taktéž učitelem. Učitel byl ustavován vrchností se souhlasem faráře a zároveň plnil úkol farního písaře.

Významným kantorem a varhaníkem byl v letech 1676 – 1724 Jiřík Zelenka Bavorský, otec Jana Dismase Zelenky. V roce 1739 byla vystavěna stará školní budova, která však brzy vyžadovala opravy a pro kantora byla nevyhovující. Nejspíše zásluhou faráře Blažeje je v roce 1825 škola nově vystavěna, nachází se poblíž fary a kostela.

Louňovická škola měla svého Igora Hnízda, byl jím kantor Josef Kapek. Nastoupil roku 1842 po osmileté vojenské službě, přicházel vždy přesně na určenou hodinu a nekázeň trestal březovou metlou nebo klečením u kamen. Pro největší raubíře měl speciální trest, který se stal v Louňovicích pověstným. Provinilec si musel po ranní mši kleknout na náhrobní kámen před vchodem do kostela. Jednalo se náhrobek Oldřicha Skuhrovského, posledního pána Louňovic, a tak se pohrůžka „Budeš klečet na Skuhrovském" stala postrachem i dalším generacím.

V roce 1940 byla otevřena měšťanská škola zásluhou velkostatkáře Ludvíka Rezka a řídícího učitele Františka Vencoura. Dva ročníky se nacházely v budově obecné školy a dva v louňovickém zámku, tam také byla tělocvična.

Za Protektorátu byli čtyři učitelé totálně nasazeni do zbrojovky, tři zatčeni pro ilegální činnnost včetně řídícího učitele Vencoura, který byl zatčen při výšlapu na Blaník. Měl s sebou desky s básněmi o Blaníku. Kornikář se domnívá, že příčinou zatčení bylo udání o černém poslechu ciziny. Po válce se vrátil, ale dlouho se nezdržel a odešel do Teplic, kde byl předsedou MNV.

V roce 1949 bylo vybráno místo pro stavbu nové školy na obecním pozemku, který dříve patřil velkostatkáři Rezkovi – Na Fortně. V roce 1961 byla otevřena dodnes existující budova školy s 243 žáky. V roce 1977 byla přistavena tělocvična. Od roku 1951 funguje školní družina.

V roce 1990 se na škole začíná vyučovat náboženství a ve druhé polovině devadesátých let je přistavena mateřská škola.

Až po současnost

V roce 2004 se zřizovatelem školy stává obec. V následujícím roce škola pozastavuje 2. stupeň pro nedostatek žáků.

Jedná se o tom, jak zvýšit kvalitu školy, a v roce 2008 je na škole zavedena metodika Začít spolu. V následujících letech probíhají rekonstrukce školy a i díky mnoha dotacím se škola proměnila k nepoznání.

Od roku 2008 prochází budova úpravami. V roce 2009-2011 proběhla rekonstrukce tělocvičny.

V roce 2012 byla v celé budově vyměněna okna.

V roce 2014 byla rekonstruována šatna ZŠ.

V roce 2015 proběhla výměna střechy a zateplení budovy a nové úpravy se dočkala také fasáda.

Dále proběhly terénní úpravy a nové přístupové chodníky.

V roce 2016 byly pro bezpečnost školy nainstalovány při vstupech do MŠ i ZŠ kamerové zvonky.

V roce 2019 se znovu otevřel druhý stupeň.

Ve spolupráci rodičů, žáků a učitelů vznikla v roce 2020 pod vedením geologa Michala Nekla školní geomapa.

V posledních letech zahájila provoz venkovní učebna a bylo otevřeno multifunkční hřiště. Rovněž se povedlo zrekonstruovat prostory MŠ a školní jídelny.